Activitate tip Școală de duminică – “ Pilda celor zece fecioare “

În data de 10 iulie 2015, la Biserica “Adormirea Maicii Domnului “ din Mănăștur , județul Cluj , copiii înscriși în proiectul “ Alege școala “ au participat la o cateheză cu tema “ Pilda celor zece fecioare “ . Tinerii au ascultat cu atenție pilda , explicația ei , după care a avut loc o discuție pe tema faptelor bune – condiție esențială a mântuirii. S-a pus problema modului în care putem  adapta această pildă la lumea contemporană. Grupul de elevi au luat la cunoștință care sunt cele trei condiții ale mântuirii  : har , credință și fapte bune. Acestea din urmă sunt izvorâte din iubirea pe care fiecare urmaș al lui Hristos trebuie să o aibă fată de aproapele. Cunoaștem cu toții felul în care primii creștini trebuiau să pună întreaga avere în folosul comunității din care făceau parte , aceasta era una din condițiile intrării în Biserică. Astăzi nu se mai cere îndeplinirea unei asemenea condiții , dar ni se cere să ne îi ajutam pe semenii aflați în nevoi . În acest sens asistăm la o dezvoltare a acțiunilor filantropice astfel încât fiecare dintre noi poate să se implice intr-o formă sau alta la ajutorarea aproapelui , deci la sporirea untdelemnului din candela proprie. În finalul activității elevii școlii noastre au înțeles cât de importante sunt faptele bune pentru mântuire .

DSCN0965 (Medium)

DSCN1101 (Medium)